Digitalizace na vlastní kůži
Zná to každý občan České republiky. Jít na úřad, vyřídit nějaké dokumenty, dohadovat se s úředníky, být otrávený ve frontách a už ani nekomentuji tu časovou náročnost spojenou s naplánováním volna a jízdou do centra města.
Ministerstvo vnitra České republiky však již před několika měsíci spustilo tzv. Portál občana, kde si každý občan i fyzická osoba podnikatel může většinu dokumentů zařídit z tepla domova, či ze své kanceláře. Zaregistroval jsem i několik upoutávek v mediích. Nicméně pokud si to člověk nezkusí na vlastní kůži, tak stejně neví, co vše se mu se státní digitalizací otevírá.
Když jsem se před časem zaregistroval na https://portal.gov.cz do Portálu občana, byl jsem šokován, kolik toho o mne stát ví. Pocit šoku ale brzy vystřídala zvědavost a zájem o informace, které jsem sám o sobě vůbec neznal. Zjistil jsem, že mám propadlý občanský průkaz (kolik z vás si pravidelně kontroluje platnosti dokumentů?!). Přečetl jsem si informace k datovým schránkám a také jsem navštívil sekci Registr silničních vozidel. Zde jsem se začal culit na obrazovku jako malý kluk, když jsem shlédl údaje o mém prvním registrovaném voze, #ŠKODA 100, registrační značky PZK2711, se kterou jsem jezdil na opušťáky z vojny:-)
Stovečka už bohužel neexistuje:-(, stejně tak dalších několik aut, které jsem pod registrací na sebe našel. Pominu, že datumy registrací a odhlášky tak nějak záhadným způsobem nekorespondují s realitou, ale info o stavu jednotlivých vozidel, které jsem vlastnil, mne skoro až dojala. Znáte to, jak se vám vybaví registrační značka, kterou jste si museli zapamatovat nějakým vámi blízkým způsobem? To vše se mi vybavilo zpět...
Další skvělá sekce je Registr řidičů, kde jsem dostal informaci o aktuálním počtu bodů a historií přestupků od počátku platnosti tohoto zákona. Tím mám na mysli, kolik mne který přestupek stál bodů a kdy se mi zase "trest" anuloval.
Hodně kontroverzní je část Zdravotnická dokumentace. Pro mne samotného bylo zajímavé a hodnotné vysledovat, kolik jaký zdravotní úkon pojišťovnu stojí a také, kdo jej kdy fakturoval. Neshledal jsem žádné nesrovnalosti, ale znám více případů lidí, kteří tímto způsobem našli nesrovnalosti skutečné frekvence návštěv doktora a z fakturací zdravotnických subjektů uvedenou v portále. Scénář, co je za těmito rozdíly, ponechám k úvaze...
V neposlední řadě, je dobré vědět, kde všude o mne stát eviduje nějaké informace. To je na Portálu k dispozici také.
Líbí se mi možnost přihlášení hned několika způsoby. Asi ten nejpoužívanější bude přes bankovní identitu, či tzv. Mobilním klíčem eGov, který si stáhnete do smartphone, necháte ověřit na CzechPointu a pak už snadno vstupujete do Portálu.
Pocit ze státní podoby digitalizace mám asi jako většina občanů smíšený. Faktem ale je, že čistě z uživatelského hlediska je Portál Občana velice zajímavý nástroj, obohacující možnost správy vlastních dokumentů a především efektivní komunikaci s úřady jak za občana, tak za podnikatelský subjekt. V neposlední řadě, mít vždy přehled o stavu movitých i nemovitých registrovaných věcech, je určitě fajn. Jak jsem zmínil na začátku, znepokojující je fakt, že tyto informace jsou prostě on-line a scénářů zneužití ať už hackery, či prostě zkorumpovanými státními úředníky se nabízí spousty. Na druhou stranu, pokud je člověk poctivý, nekrade, nemá se za co stydět, má podložené své příjmy a je tzv. čistý, není se čeho obávat. A to je důvod, proč vlastně i přes nějaké pochybnosti Portál já podporuji.
Doporučuji tedy všem, kteří tak ještě neučinili, zajistit si vstup do Portálu občana. Informace o každém z nás jsou evidovány tak či onak a z logiky věci je lepší o sobě vědět min. stejně, kolik toho o vás ví stát...