Elektromobilita nemusí omezovat

18.07.2022

Tímto sloganem jsem začal svoji recenzi úspěšného vozu kategorie SUV a vlastně zakladatele segmentu SUV, modelu Toyota RAV4. Toyota nabízí poslední generaci prodejního trháku ve verzi plug in, tedy hybrid s možností dobíjení ze zásuvky s lokálním bezemisním provozem až 80km. Tento vůz jsem začal provozovat od prosince roku 2021. Tehdy mne uchvátili jeho jízdní vlastnosti, tedy zejména akcelerace, neskutečný výkon až 306k a především možnost kombinace hybridního a plně elektrického režimu.
Mé prosincové pocity z vozu můžete shlédnout zde.


Nyní, po více jak půl roce užívání a nájezdu 20.000 km již mohu vůz opravdu hodnotit, popisovat a radit jak s ním skutečně jezdit, aby se využil jeho plný potenciál. Mohu také srovnávat s evropskou konkurencí, kterou jsem měl možnost testovat, provozovat a od které se "ravka" markantně odlišuje. 


To podstatné, co mě jako automobilového profesionála skutečně stále ohromuje, je celková smysluplnost tohoto vozu. Vůz je výrobcem neceněn na horní hranici segmentu SUV této velikosti a cenovkou tak připomíná spíše vozy premiového segmentu. Nicméně za tuto cenu zákazník dostává skutečně technologicky nejuniverzálnější a nejvyspělejší vůz na trhu, co se pohonu, el. dojezdu, jízdních vlastností na silnici i v lehkém terénu týká. RAV4 Plug In hybrid je zároveň plnohodnotný elektromobil pro denní užívání s lokálními nulovými emisemi s reálnou spotřebou 0l/100km, pokud denní vzdálenosti mezi dobíjením nepřesáhnou 80km. A v neposlední řadě zákazník si kupuje více jak 25letou zkušenost v oblasti hybridního pohonu, kterou může nabídnout právě pouze značka Toyota.


Své dojmy, spotřebu, univerzálnost a celkovou genialitu vozu, který ideálně zapadá do dnešní doby z pozice možnosti provozu s lokálními nulovými emisemi v kombinaci s nulovým omezováním mobility spojeným zejména s dobíjením el.vozů, jsem se snažil popsat ve videu, které jsem vytvořil při jedné z mých pracovních cest.


Pokud se mne dnes kdokoliv v aktivním produktivním věku zeptá, jaké je pro něj skutečně nejlepší auto na trhu, ode mne dostane odpověď jedinou. Nejlepším univerzálem je Toyota RAV4 Plug In HYBRID.